Menu
znaczek pocztowy
belka gorna
Stonehaven
Dunnottar

 
 
 
 
 


 
     Stonehaven
 
Stonehaven to miasto z około 14 000 mieszkańców, usytuowane na północno–wschodnim wybrzeżu Szkocji. Miasto to jest stolica historycznego hrabstwa Kincardineshire. Najbliższym dużym miastem jest Aberdeen, 16 mil na północ od Stonehaven.
Miasto Stonehaven wyrosło z wioski rybackiej założonej w tym miejscu już w epoce żelaza, które teraz przeobraziło się w tzw. stare miasto. 16–sto wieczne mapy wskazują iż miasto to w przeszłości nazywane było Stonehyve lub Stonehive.
Głównymi gałęziami przemysłu tego miasta jest rybołówstwo oraz turystyka (głównie za sprawą zamku Dunnottar znajdującego się nieopodal tego miasta, który przyciąga rzesze turystów każdego roku). Ponieważ Stonehaven leży nad samym brzegiem morza północnego to główną jego atrakcją jest plaża (bardzo kamienista) z promenadą nadmorską oraz klify nadmorskie. Miasto jest również sławne z tego, iż posiada basen o rozmiarach basenu olimpijskiego, w którym woda (nie tylko z wodociągu ale i odfiltrowana woda morska) jest podgrzewana. Kolejną atrakcją jest port w którym znajduje się Tolboth – małe muzeum miasta. Mało kto wie, iż port w Stonehaven został w części zaprojektowany przez dziadka legendarnego pisarza Roberta Louisa Stevensona („Wyspa skarbów”).
Stonehaven jest miastem w którym urodził się R.W. Thomson, był on m.in. wynalazcą opony. Miasto to było także ulubionym miejscem wytchnienia dla takich poetów jak Robert Burns oraz James Murdoch (który również urodził się w tym mieście). Warto również wspomnieć, iż Lord Reich (Lord Stonehaven) był fundatorem BBC.
Ślady osadnictwa w rejonie miasta Stonehaven sięgają czasów prehistorycznych o czym dowodzą wyniki badań archeologicznych (ślady neolitycznego garncarstwa). Miasto było południowym początkiem starożytnej drogi CAUSEY MOUNTH, którą wybudowano na sztucznych wzniesieniach (specjalnie usypywane kamienie), aby zapewnić przejezdność tym jedynym w średniowieczu szlakiem z przybrzeżnych południowych obszarów do Aberdeen. Droga ta bezpośrednio łączyła Bridge of Dee z Cowie Castle i prowadziła poprzez Portlethan Moss (obszary bagienne w okręgu Aberdeen – w okresie wieków średnich rozpoczęto na tym obszarze budowę drogi kamiennej nazwanej Causey Mounth, gdyby nie wybudowano tej drogi podróż pomiędzy Aberdeen i terenami przybrzeżnymi położonymi na południe od Aberdeen przez bagna Portlethen Moss i kilka okolicznych bagien była by niemożliwa) i Stonehaven. Najstarsza ocalałą strukturą w Stonehaven jest Stonehaven Tolbooth znajdujący się w porcie (kamienny budynek pierwotnie pełniący funkcję sądu i więzienia obecnie pełni funkcję muzeum).


 
     Dunnottar
 
Nieopodal miasta Stonehaven znajduje się uroczy zamek Dunnottar. Zamek ten był domem rodziny Keith, a podczas Szkockich Wojen o Niepodległość, przechowywane (ukrywane) w nim były Szkocje Insygnia Koronne. W 1296 roku Król Anglii Edward I przejął zamek, lecz nie na długo, gdyż już w roku 1297 William Wallace odzyskał go paląc przy tym doszczętnie zamkowy kościół w którym znajdował się cały angielski garnizon. W 1650 roku zamek został splądrowany przez armię pod dowództwem Olivier Cromwell’a w poszukiwaniu klejnotów koronnych, jednakże tuż przed upadkiem zamku klejnoty koronne zostały wyniesione z zamku przez kilka dam, które zabrały klejnoty na łódkę i przetransportowane do malutkiego kościółka w przybrzeżnej miejscowości Kinneff, na południe od zamku Dunnottar, gdzie pozostawały w ukryciu przez 11 lat. Sławnymi historycznymi osobistościami które odwiedziły zamek Dunnottar były: William Wallace, Maria Królowa Szkotów, Olivier Cromwell. W zamku Dunnottar w roku 1990 kręcone były zdjęcia do filmu HAMLET, którego reżyserem był Franco Zafirelli, a głównymi aktorami byli Mel Gibson oraz Glenn Close. Zamek Dunnottar jest jednym z najbardziej rozpromowanych zamków w Szkocji.